Bezva cestováni

Island, země přírodních krás

Jestli vás už omrzelo cestování do sluncem zalitých středomořských zemí, které jsou stejně pořád plné turistů různých národností, vyberte si atypickou dovolenou na severu. Island je zemí, kde najdete nedotčenou panenskou přírodu, milé a obětavé obyvatelstvo a jídlo, o kterém se vám ani nesnilo.

Trochu geografie pro pořádek

Island je stát na stejnojmenném ostrově na pomezí Severního ledového a Atlantského oceánu. Žije zde přibližně 357 tisíc obyvatel, jeho rozloha je 103 125 km², což z něj činí nejřidčeji zalidněný evropský stát. Největším městem je Reykjavík, který je i hlavním městem. V jeho aglomeraci žijí dvě třetiny islandské populace. Ostrov je vulkanicky aktivní. Ve vnitrozemí se nacházejí lávová pole, pohoří, ledovce. Břehy ostrova jsou omývány Golfským proudem, který významně ovlivňuje zdejší klima.


Voda kam se podíváš

Vodu na Islandu najdete snad ve všech možných skupenstvích. Ať už se jedná o rozlehlé ledové plochy, řeky a říčky a hlavně obrovské vodopády, nebo páru. Na tu narazíte hlavně v geotermálních jezírcích, které jsou rozesety po celém ostrově, a v nichž se můžete volně vykoupat. Jen pozor na teplotu, některé dosahují až bodu varu, v takovém případě by se nejednalo o příjemnou koupel.

Pár zajímavostí

  • Jídlo na Islandu není nic pro slabé žaludky. Nejklasičtějším pokrmem je fermentovaný žralok ve vlastní moči, který je na několik měsíců pohřben. A chutná to ještě hůř, než to zní.
  • Ať už pojedete v létě nebo v zimě, připravte se na prudké změny teplot. Není výjimkou, že během jediné hodiny můžete zažít sněhovou bouři, prudký déšť, silný vítr a nakonec sluníčko.
  • Pokud se rozhodnete ostrov navštívit v zimních měsících, budete mít příležitost spatřit proslulou polární záři. V létě je prakticky neviditelná, a to hlavně z toho důvodu, že přes letní měsíce není na ostrově prakticky žádná tma.Vložte komentář


Jméno (požadováno)

Web

Příspěvek (požadováno)


Vytvořenou službou P-C.cz - Vlastní blog z vlastního PC. Mapa stránek